DM medaljer Pimpel

Utskriftsvänlig version

Medlemmar i klubben har deltagit i DM tävlingar i  pimpel. 

Alla har kämpat väl och framgångarna har inte uteblivit.

Här nedan följer uppgifter om vilka som erhållit medaljer.

 

 

År Gren Plats Namn Klass/Valör
         
2017  Pimpel  Arvidsträsk  Joakim Nordberg  HS Guld 
2017 Pimpel Arvidsträsk Conny Svingdal HS Brons
2017 Pimpel Arvidsträsk Annika Seger DS Guld
2017 Pimpel Arvidsträsk Anna Nyberg DS Brons
2017 Pimpel Arvidsträsk Sebastian Dagman ÄHJ Guld
2017 Pimpel Arvidsträsk Elin Seger ÄDJ Silver
2017 Pimpel Arvidsträsk Vailet Sjöström ÄDV Brons
2017 Pimpel Arvidsträsk Christer Holmgren,
Mattias Holmgren,
Joakim Nordberg
HS-Lag Silver
2017 Pimpel Arvidsträsk Viktor Nordberg,
Conny Svingdal,
Sebastian Dagman
HS-LAG Brons 
2017 Pimpel Arvidsträsk Annika Seger,
Nillan Nordberg,
Anna Nyberg
DS-Lag Guld
2017 Pimpel Arvidsträsk Hilding Drigge,
Birgitta Drugge 
 ÄHV-Lag Brons
2017  Pimpel  Arvidsträsk  Doris Nyberg,
Eivor Holmqvist,
Valet Sjöström
ÄDV-Lag Silver
         
2016 Pimpel  Lauker  Fredrik Johansson  HS Silver
2016 Pimpel Lauker Ulf Keinström HS Brons
2016 Pimpel Lauker Nillan Nordberg DS Brons
2016 Pimpel Lauker Kent Enbuske HV Brons
2016 Pimpel Lauker Doris Nyberg DV Brons
2016 Pimpel Lauker Birgitta Drugge ÄDV Brons
2016 Pimpel Lauker Elin Seger ÄDJ Guld
2016  Pimpel  Lauker  Elin Seger, Anja Larsson  ÄDJ-lag Guld 
2016  Pimpel  Lauker  Jonas Seger, Fredrik Johansson, Ulf Keinströ, Mattias Holmgren HS-Lag Guld
2016 Pimpel Lauker Robert Åkerström, Bengt Anttila, Göran Vuopio, Kent Enbuske HV-Lag Guld
2016 Pimpel Lauker Eivor Holmqvist, Vailet Sjöström, Birgitta Drugge ÄDV-Lag Silver
         
         
2015 Pimpel Kalix/Nyborg Allis Fors, Eivor Holmqvist, Birgitta Drugge ÄDV Guld
2015 Pimpel Kalix/Nyborg Bengt Anttila, Karl-Erik Alaperä, Göran Vuopio, Pekka Ruonala HV lag Silver
2015 Pimpel Kalix/Nyborg Eivor Hokmqvist ÄDV Silver
2015 Pimpel Kalix/Nyborg Allis Fors ÄDV Guld
2015 Pimpel Kalix/Nyborg Bengt Anttila HV Guld
2015 Pimpel Kalix/Nyborg Elin Seger ÄDJ Guld
2014 Pimpel Hollsvattnet Håkan Holmqvist, Bengt Anttila, Karl-Erik Alaperä, Pekka Ruonala HV Lag Brons
2014 Pimpel Hollsvattnet Tage Nyberg, Hilding Drugge, Robert Åkerström, Göran Wuopio HV Lag Guld
2014 Pimpel Hollsvattnet Jonas Seger, Kent Enbuske, Fredrik Johansson, Andreas Anttila HS Lag Guld
2014 Pimpel Hollsvattnet Doris Nyberg, Birgitta Drugge, Eivor Holmqvist, Allis Fors ÄDV Lag Silver
2014 Pimpel Hollsvattnet Tage Nyberg ÄHV Guld
2014 Pimpel Hollsvattnet Bengt Anttila HV Silver
2014 Pimpel Hollsvattnet Mattias Holmgren HS Brons
2014 Pimpel Hollsvattnet Fredrik Johansson HS Guld
2014 Pimpel Hollsvattnet Eivor Holmqvist ÄDV Brons
2014 Pimpel Hollsvattnet Annika Seger  DS Guld
2014 Pimpel Hollsvattnet Elin Seger DJ Silver
2013 Pimpel Mettäjärvi Tage Nyberg ÄHV Silver
2013 Pimpel Mettäjärvi Bengt Antilla, Karl-Erik Alaperä, Håkan Holmkvist, Tage Nyberg HV Lag Brons
2013 Pimpel Mettäjärvi Birgitta Drugge, Eivor Holmqvist, Allis Fors, Doris Nyberg ÄDV Lag Silver
2012 Pimpel Sikträsket

Birgitta Drugge, Eivor Holmqvist, Allis Fors, Doris Nyberg

ÄDV Lag Silver
2012 Pimpel Sikträsket Pekka Ruonala, Jonas Seger, Kent Enbuske, Fredrik Johansson H Lag Silver
2012 Pimpel Sikträsket Robert Åkerstöm, Tage Nyberg, Peter Drugge, Andreas Antilla H Lag Guld
2012 Pimpel Sikträsket Allis Fors ÄDV Guld
2012 Pimpel Sikträsket Annika Seger Silver
2012 Pimpel Sikträsket Kent Enbuske Guld 
2011 Pimpel Ö Flåsjön Birgitta Drugge, Allis Fors, Eivor Holmqvist ÄDV lag Silver
2011 Pimpel Ö Flåsjön Göran Wuopio, Tage Nyberg, Karl-Erik Alaperä, Bengt Antilla HV lag Silver
2011 Pimpel Ö Flåsjön Doris Nyberg, Annika Seger, Carina Antilla D Lag Brons
2011 Pimpel Ö Flåsjön Fredrik Johansson, Pekka Ruonala, Jonas Seger, Andreas Antilla H Lag Guld
2011 Pimpel Ö Flåsjön Birgitta Drugge ÄDV Brons 
2011 Pimpel Ö Flåsjön Tage Nyberg ÄHV Brons
2011 Pimpel Ö Flåsjön Fredrik Johansson Brons
2010 Pimpel Rånefjärden Pekka Ruonala Guld
2009 Pimpel  Korsträsk Göran Wuopio, Tage Nyberg, Bengt Antilla, Erling Öhman HV Lag Silver
2009 Pimpel  Korsträsk Doris Nyberg, Eeva Ruonala, Carina Antilla, Annika Seger D Lag Silver
2009 Pimpel  Korsträsk Magnus Markström, Andreas Antilla, Kent Enbuske, Mathias Enbuske H Lag Silver
2009 Pimpel   Korsträsk  Mathias Enbuske ÄHJ Brons 
2009 Pimpel  Korsträsk Allis Fors ÄDV Brons
2009 Pimpel  Korsträsk Hilding Drugge ÄHV Brons 
2009 Pimpel  Korsträsk Eeva Ruonala DV Silver
2009 Pimpel  Korsträsk Göran Wuopio HV Brons
2009 Pimpel  Korsträsk Annika Seger Brons
2009 Pimpel  Korsträsk Kent Enbuske Guld
2008 Pimpel St Lappträsk Magnus Markström, Bengt Degerhäll, Jonas Seger, Peter Drugge H Lag Silver
2008 Pimpel St Lappträsk Annika Seger, Anna Nyberg, Eeva Ruonala D Lag  Silver
2008 Pimpel St Lappträsk Doris Nyberg, Birgitta Drugge, Allis Fors, Laila Fält DV Lag Brons
2008 Pimpel St Lappträsk Göran Wuopio,Tage Nyberg, Karl-Erik Alaperä, Erling Öhman HV Lag Guld
2008 Pimpel St Lappträsk Mathias Enbuske ÄHJ Guld
2008 Pimpel St Lappträsk Annika Seger D Brons
2008 Pimpel St Lappträsk Doris Nyberg DV Brons
2008 Pimpel St Lappträsk Göran Wuopio HV Brons
2008 Pimpel St Lappträsk Tage Nyberg HV Silver 
2007 Pimpel Brändön Anna Nyberg, Annika Seger, Maria Drugge, Eeva Ruonala Guld
2007 Pimpel Brändön Peter Drugge, Kent Enbuske, Jonas Seger, Pekka Ruonala H lag Brons
2007 Pimpel Brändön Fredrik Johansson, Bengt Degerhäll, Bengt Antilla, Andreas Antilla H Lag Silver
2007 Pimpel Brändön

Göran Wuopio, Tage Nyberg, Karl-Erik Alaperä,Erling Öhman

HV Lag Guld
2007 Pimpel Brändön Mathias Enbuske ÄHJ Silver
2007 Pimpel Brändön Maria Drugge Brons
2007 Pimpel Brändön Annika Seger Silver
2007 Pimpel Brändön Eva Ruonala Guld
2007 Pimpel Brändön Tage Nyberg HV Brons
2007 Pimpel Brändön Göran Wuopio HV Guld 
2006 Pimpel Pyhäjärvi Mattias Enbuske ÄHJ Guld 
2006 Pimpel Pyhäjärvi Tage Nyberg HV Brons 
2006 Pimpel Pyhäjärvi Kent Enbuske Silver
200 Pimpel Pyhäjärvi Annika Seger, Anna Nyberg, Maria Drugge, Eeva Rounala D Lag Guld
2006 Pimpel Pyhäjärvi Jonas Seger, Kent Enbuske, Pekka Rounala, Bengt Degerhäll  H Lag Silver
2005 Pimpel Håkansöfjärden Annika Seger Brons
2005 Pimpel Håkansöfjärden Kent Enbuske, Pekka Ruonala, Jonas Seger, Fredrik Johansson H Lag Brons
2004 Pimpel Kääntöjärvi Hilding Drugge, Birgitta Drugge ÄHV Lag Brons
2004 Pimpel Kääntöjärvi Anna Nyberg, Annika Seger, Maria Drugge, Eva Ruonala D Lag Silver
2004 Pimpel Kääntöjärvi Jonas Seger, Fredrik Johansson, Magnus Marksdtröm, Peter Drugge H Lag Brons
2004 Pimpel Kääntöjärvi Mattias Enbuske YHJ Guld
2004 Pimpel Kääntöjärvi Birgitta Drugge  ÄDV Brons
2004 Pimpel Kääntöjärvi Hilding Drugge ÄHV Silver
2004 Pimpel Kääntöjärvi Tage Nyberg HV Silver
2003 Pimpel Hollsvattnet Joakim Losenborg, Mattias Enbuske, Markus Enbuske ÄHJ Lag Brons
2003 Pimpel Hollsvattnet Leif Forséll, Reinhold Johansson ÄHV Lag Brons
2003 Pimpel Hollsvattnet Annika Seger, Maria Drugge, Anna Nyberg, Eva Ruonala D Lag Guld
2003 Pimpel Hollsvattnet Pekka Ruonala, Kent Enbuske, Bnegt Degerhäll, Reijo Ahola H lag Guld
2003 Pimpel Hollsvattnet Joakim Losenborg YHJ Guld 
2003 Pimpel Hollsvattnet Doris Nyberg DV Brons
2003 Pimpel Hollsvattnet Tage Nyberg HV Brons 
2003 Pimpel Hollsvattnet Annika Seger D Silver 
2003 Pimpel Hollsvattnet  Anna Nyberg D Guld 
2003 Pimpel Hollsvattnet Pekka Ruonala Silver
2003 Pimpel Hollsvattnet Kent Enbuske  Guld
2002 Pimpel Rånefjärden Tage Nyberg, Hilding Drugge, Reinhold Johansson, Leif Forséll HV Lag Guld
2002 Pimpel Rånefjärden Kent Enbuske, Reijo Ahola, Pekka Ruonala, Bengt Degerhäll H Lag Silver
2002 Pimpel Rånefjärden Anna Nyberg, Doris Nyberg, Annica Seger, Eva Forséll D lag Brons
2002 Pimpel Rånefjärden Mattias Enbuske YHJ Brons
2002 Pimpel Rånefjärden Markus Enbuske ÄHJ Brons
2002 Pimpel Rånefjärden Birgitta Drugge  ÄDV Silver
2002 Pimpel Rånefjärden Eva Ruonala Silver
2002 Pimpel Rånefjärden Tage Nyberg Guld
2001 Pimpel Sör Vistträsk Annika Seger, Maria Drugge, Anna Nyberg D Lag Guld
2001 Pimpel Sör Vistträsk Magnus Markström, Eva Forséll, Reijo Ahola, Karl-Erik Alaperä H Lag Brons
2001 Pimpel Sör Vistträsk Markus Ebuske, Kent Enbuske, Bengt Degerhäll, Jonas Johansson H Lag Silver
2001 Pimpel Sör Vistträsk Markus Enbuske ÄHJ Guld
2001 Pimpel Sör Vistträsk Anna Nyberg Brons
2001 Pimpel Sör Vistträsk Maria Drugge  Guld
2001 Pimpel Sör Vistträsk Reijo Ahola Brons
2001 Pimpel Sör Vistträsk Kent Enbuske Silver
2000 Pimpel St Lappträsk Annika Seger, Anna Nyberg, Doris Nyberg, Birgitta Drugge  D lag Silver
2000 Pimpel St Lappträsk Kent Enbuske, Jonas Johansson, Rejo Ahola, Pekka Ruonala H lag Silver
2000 Pimpel St Lappträsk Markus Enbuske ÄHJ Brons
2000 Pimpel St Lappträsk Annika Seger Brons 
2000 Pimpel St Lappträsk Bengt Degerhäll Silver
1999 Pimpel Sandsjärv, Överkalix Markus Enbuske YHJ Guld
1999 Pimpel Sandsjärv, Överkalix Olle Seger HV Silver 
1998 Pimpel Furufjärden Rejo Ahola, Jonas Johansson,  Kent Enbuske, Tage Nyberg  Guld
1998 Pimpel Furufjärden Jonas Johansson Brons
1998 Pimpel  Furufjärden Reijo Aghola Silver 
1997 Pimpel Mettäjärvi Doris Nyberg, Annika Seger, Laila Fält D Lag Brons
1996 Pimpel Krokträsket SFK Luleå D lag Brons 
1996 Pimpel Krokträsket Birgitta Drugge DV Guld 
1996 Pimpel Krokträsket Hilding Drugge HV Guld
1995 Pimpel Korsträsket Lag 1 H Lag Brons
1995 Pimpel Korsträsket Birgitta Drugge DV Guld
1995 Pimpel Korsträsket Jonas Johansson Guld
1994 Pimpel  Djupträsket Birgitta Drugge DV Silver 
1994 Pimpel Djupträsket Hilding Drugge  HV Silver
1993 Pimpel Hovlössjön Birgitta Drugge DV Silver
1992 Pimpel Hollsvattnet Hilding Drugge  HV Brons
1992 Pimpel Hollsvattnet Birgitta Drugge DV Silver
1990 Pimpel Brändöfjärden  Henrik Zakari, Fredrik Ek, Jimmy Granlund YHJ lag Guld
1990 Pimpel Brändöfjärden  Fredrik Ek YHJ Brons
1990 Pimpel  Brändöfjärden  Jimmy Granlund YHJ Silver
1990 Pimpel Brändöfjärden  Birgitta Drugge   D Silver
1989 Pimpel Häbbersträsket Bengt Degerhäll, Jonas Johansson, Erling Öhman, Hilding Drugge H lag Silver 
1989 Pimpel Häbbersträsket Hilka Rihinen Brons
1989 Pimpel Häbbersträsket Hilding Drugge Brons
1987 Pimpel Sågdjupträsket Birgitta Drugge Silver
1986 Pimpel Råneträsket Edde Brandt HV Brons
1986 Pimpel Råneträsket Erland Westerberg HV Guld
1985 Pimpel Stora Lappträsk Birgitta Drugge Brons
1985 Pimpel Stora Lappträsk Olle Lidberg, Erland Westerberg, Gunnar Westrin, Stig Granström H Lag Guld 
1985 Pimpel Stora Lappträsk Erland Westerberg HV Brons
1985 Pimpel Stora Lappträsk Hilding Larsson  HV Guld
1985 Pimpel Stora Lappträsk Lennart Lundström Guld
1984 Pimpel Stora Lappträsk Bengt Degerhäll HJ Silver
1984 Pimpel Stora Lappträsk Evert Karlsson, Ingemar Åström, Hilding Drugge, Erling Öhman H Lag Silver 
1984 Pimpel Stora Lappträsk Olle Lidberg, Erland Westerberg, Gunnar Westrin, Stig Granström H Lag Guld
1984 Pimpel Stora Lappträsk Erland Westerberg HV Brons

1984

Pimpel  Stora Lappträsk Stig Granström  Guld